10.04.2013 - TÜRKİYE-BELÇİKA KÜLTÜR FESTİVALİ

Bu yıl biricisi düzenlenen Türkiye-Belçika Kültür Festivali, Belçika'nın Almanya ve Hollanda sınırı yakınlarındaki Genk kentinde düzenlendi. Festival, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kemal Yurtnaç, Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay, AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı ve Genk Belediye Başkanı Wim Dries'in birlikte kurdele kesmesiyle başladı.

Diyanet Vakfı ve Avrupa Türk Demokratlar Birliği tarafından gerçekleştirilen ve 5 gün boyunca Genk Limburghal Kültür Merkezinde devam eden festivalde Anadolu topraklarında yüzyıllar boyunca mayalanmış kültür, sanat, din ve tarih değerleri, sergiler, el sanatları uygulamaları, konserler, sanat gösterileri yoluyla hem Avrupa'daki Türklere hem de Avrupalı komşularımıza tanıtıldı.

İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi adına Klasik Sanatlar konulu konferans ve Hat, Tezhip, Minyatür, Kâtı' sanat dallarına ait levhalarla Hattat Ahmet Zeki Yavaş, ebru sanatını temsilen eserleriyle Sadrettin Özçimi, toplamda 110 adet levha ile bu büyük organizasyonda yer alarak, klasik sanatlarımızın Avrupa'da tanıtımının yapılmasına önemli bir katkıda bulundular.

El sanatlarının uygulamalarıyla beraber sergilendiği programda, konserler, halk oyunları, konferanslar, imza günleri, söyleşiler, toplantılar, ney dinletileri ve sema gösterileri yapıldı.

Genk Belediye Başkanı Dries, festivalin Genk'te düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu tür kültürel faaliyetlerin toplumlar arasında yakınlaşmaya ve yeni ortak çalışmalara kapı açması dileğinde bulundu.

Genk'in Limburghal Konferans ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen ve 7 Nisan'a kadar devam eden festival, Kutlu Doğum Avrupa Açılış Programı ile son buldu.  

‘’Kutlu Doğum Avrupa Açılış’’ programında Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez vatandaşlara hitap etti. Programda Kur’an ziyafeti başta olmak üzere, çifte ezan ve ilahi dinletisi yapıldı.

TC Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay, TC Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar, Konsolos Bekir Sarp Erzi, Limburg Bölgesi Valisi Herman Reynders, Flaman Bölgesi Sağlık ve Aile Bakanı Jo Vandeurzen, Belediye Başkanı Wim Dries, Afyonkarahisar milletvekili Halil Ürün, Almanya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Er, Executive Başkanı Şemsettin Uğurlu ve çok sayıda Federasyon ve dernek temsilcileri de programa katılanlar arasındaydı