20.04.2013 ÜMRANİYE'DE

İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi'nin Ümraniye Belediyesi için hazırladığı "Bir Sergi Bir Seminer Hilye-i Şerife" programı, Ümraniye Belediyesi Sergi Salonunda 17 Nisan Çarşamba günü gerçekleşti. Efendimiz (s.a.v) 'in kutlu doğumu münasebetiyle düzenlenen ve pek kıymetli sanatkârlarımızın eserlerinden oluşan Hilye Sergisi, Prof. Dr. Hüsrev Subaşı'nın Hilye-i Şerîfe konulu semineri ile taçlandı.

 

İçinde birçok icazet hilyesinin bulunduğu 30 eserden oluşan nadide sergi, yoğun ilgi gördü. Açılışa Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve Önemli Sanatkârlar Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Çalışanları, Siyasi Parti İlçe Temsilcileri, Basın Mensupları ve Vatandaşlar katıldı.

 

Açılış sonrasında gerçekleşen seminer programında Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı Osmanlıdan günümüze Hilye-i Şerifelerin farklı üsluplarda yazılıp süslenmesi konularına değindi. Ayrıca peygamber sevgisinin sanat eserleri halinde cisimlenmiş şekli olan Hilye-i Şerifelerden nadide örnekleri slaytlar halinde sergiye iştirak eden misafirlerle paylaştı.Seminer sonrası Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı ve beraberindeki heyet Hilye-i Şerife Sergisini gezerek incelemelerde bulundu