21.09.2013 - 6. DİNİ YAYINLAR KONGRESİ. İSLAM SANAT VE ESTETİK

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın VI. Dini Yayınlar Kongresi kapsamında düzenlenen "İslam Sanat ve Estetik" kongresinin ve İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi'nin küratörlüğünü yaptığı Klasik Sanatlar Sergisi'nin açılışı gerçekleşti.

29 Kasım 2013 Cuma günü 9:30'da gerçekleşen açılışta konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "İslam sanatlarında ana çerçeve güzellik duygusunun somutlaşarak maddi sanatlara, aynı şekilde derinleşerek de dil ve edebiyata nasıl yansıdığını göstermektedir." dedi.


Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Mehmet Görmez ve eşi, sergi küratörü İKSM Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zeki Yavaş'la birlikte sergi açılışını gerçekleştirdi.  Kongre ve Sergi, İstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezi’nde üç gün sürecek.

Dokuz oturum halinde gerçekleştirilecek kongreye, alanında uzman pek çok akademisyen, sanatkâr, araştırmacı ve yayınevi temsilcisi katılacak. Kongrede ele alınacak konuların, "İslam, Sanat ve Estetik" konulu dini yayınlara ve bu konuda yapılacak akademik çalışmalara önemli katkılar sağlaması bekleniyor.