KLASİK SANATLAR BELGESELİ

Milletleri millet yapan unsurların başında dil, tarih ve bayrağın yanı sıra; kültür, sanat ve medeniyet gelmektedir. Kültür mirasının temeli sayılan sanatlar, zirveye ulaştıktan sonra, artık “klasik” adını alır. Geçmişten günümüze kadar, uzun ve zorlu bir serüven yaşayan klasik sanatlarımız, yüzyıllardır devam eden yolculuklarının ardından, umutlu ve güzel bir vadiye ulaşmıştır.

Ayrı coğrafyalarda, ayrı milletlerle birlikte ortaya çıkmış olsalar da tıpkı bir ırmağı besleyen suların kavuşması gibi, büyük ve engin bir sanat denizinde buluşmuştur. Birlikte gelişip ilerleyen klasik sanatlar, her daim artan bir coşkuyla akmaya devam etmiş ve gelecekte de devam edecektir. 

Bugün temel olarak, on iki sanat dalıyla birlikte anılan bu sanatları anlatmayı, eski ustaları ve günümüz sanatkarlarını tanıtmayı bir görev ve sorumluluk sayarak; tarih, kültür, sanat ve medeniyet dolu bir yolculuğa çıkıyoruz. 

Klasik sanatlar dünyasının gizli hazinelerinin keşfedileceği ve birbirinden eşsiz eserlerin gözleri mest edeceği bu programın ilk on bölümünde, alanında uzman sanatkarların katılımlarıyla, her bir klasik sanat dalının tanımı, tarihi serüveni, malzeme ve teknikleri, eğitim süreci ve günümüzdeki durumu konuşulacak. 

Programın daha sonraki on bölümünde ise klasik sanatlar, daha detaylı bir anlatımla ekranlara gelecek. Tarih içindeki gelişimi ve uygulama alanları hakkında bilgiler verilecek ve zengin görsellerle bedii zevke de hitap edilecek. 

Klasik sanatlar âlemine açılan bu kapıdan içeri girerek, tarihin fısıltılarını duymak ve geçmiş günlerden gelen güzellikleri seyretmek isterseniz, bu yolculuğu kaçırmayın.